NLP Teknikleri Nelerdir?

NLP Teknikleri Nelerdir? NLP Tekniği Nedir?

NLP’nin işletmecilik, hukuki uygulamalar, eğitim, yaratıcı yazma, sağlık, terapi ve hatta kişisel ilişkileri içeren sınırsız uygulamaları ve amaçları vardır. Nörolinguistik Programlamanın etkileri oldukça geniş kapsamlıdır. Çünkü giderek insan yaşamının çok fazla alanında uygulama alanı bulmaktadır.

Nlp teknikleri, motivasyon, insanlarla iletişim, öğrenme, farkındalık, yeni bir dil öğrenme, bağımlılık tedavisi, duygulanım gibi davranışsal ve duygusal faaliyetlerin amaca yönelik etkin kullanımını sağlar.

NLP’nin bazı temel teknikleri ve bunların uygulama alanları aşağıdaki gibidir:

Swish Tekniği Nasıl Uygulanır? NLP Teknikleri Nelerdir?

Kendini şartlandırma, heyecanı ve tutkuyu sürdürmek için, zihinsel bir takım değişimler gerekir. O heyecanı ve tutkuyu elde etmek için NLP tekniklerinden Swish Tekniğine başvurulabilir. Swish Tekniği ile  zihinsel görüntüler üzerinde oynayarak değiştirmek ve böylece duygularınızı kontrol altına almak mümkün. Bu tekniğe başlamadan önce bu tekniği uygulayacağınız anki ortamınız, sakin, nezih bir ortam olursa, çok daha iyi olur. Tabii ki siz de ruhsal olarak sakin bir ruh halinde olmalısınız. Ve bu tekniği gözünüz kapalı bir şekilde yapmalısınız. Gelelim tekniğin aşamalarına:

 • Sizi sık sık rahatsız eden, ya da bir daha hissetmek istemediğiniz bir duyguyu ya da bir düşünceyi zihninizde belirleyin.
 • Şimdi ise değişmesini istediğiniz şeyi, gözünüz kapalı bir şekilde gözünüzde canlandırın. Onu, bir fotoğraf karesi gibi görün.
 • Şimdi de, o resimde her ne varsa, renklerini çok daha belirgin görmeye çalışın. Tıpkı yaşadığınız anki renkler kadar parlak olsunlar.
 • Şimdi de, o resimdeki hissettiğiniz her şeyi nasıl hissetmek istiyorsanız öyle bir resim görün gözünüzde. Ve bu oluşturduğunuz resmi de, deminki resmin, yani renklerini canlandırdığınız resmin sağ alt köşesine yerleştirin. Ama onun renkleri mat olsun.
 • Birinci görüntüye dönün tekrar. Resmi tekrar canlı hale getirin, görüntüleri gözünüzde canlandırın, o anda duymuş olduğunuz sesleri işitin, o an hissetmiş olduğunuz hisleri tekrar hissetmeye çalışın.
 • Şimdi ise renklerin ne kadar mat olduğunu, sesleri yeniden işitip işitemediğinizi ve neler hissettiğinizi düşünün. Zihninizde oluşturduğunuz yeni resim mi canlanıyor? Cevabınız evetse, devam edin, evet değilse birinci görüntüdeki her şeyi çok net hala getirinceye kadar üzerinde çalışın.

Ayrışma(Dışarıdan Gözlem) Tekniği – NLP Teknikleri Nelerdir?

Günlük hayatın akışı içerisinde hepimiz birtakım olumsuz duygular içerisine giriyoruz . Örneğin herhangi bir sınava girmeden önce kendimizi stresli hissediyor veya bir iş görüşmesinden önce gergin hissedebiliyoruz. İşte bu gibi durumlarda NLP Ayrışma Tekniğini devreye sokmamız gerekiyor. Bu tekniğin temelinde, bize bu negatif duyguları yaşatan anlarımızı bir film şeridi gibi gözümüzün önünden geçirmek yatıyor. Bunu yaparken o anları yaşayan biri olarak değil de bir gözlemci gibi izlemek gerekiyor. Öyleyse başlıyoruz!

 • Öncelikle sakin olun ve düşünün. Sonra sizi rahatsız eden o duyguyu tanımlayın.(stres, korku, öfke)
 • Zihninizde bu duyguyu yaşadığınız durumu bir gözlemci olarak canlandırmayı deneyin. Kendinize dışarıdan baktığınızda olay anında nasıl görüyorsunuz? Gözlemleyin. Düşünmeye başladığınızda anlık oluşan duygunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
 • Yaşadığınız olayı ayrıntılı bir şekilde her anını defalarca inceleyin.
 • Eğer hala aynı olumsuz duygular içerisindeyseniz, sakinleşinceye yani beyninize olumlu duyguları yerleştirene kadar bu işlemi yapmaya devam edin.

Yeniden Yaratma Tekniği – NLP Teknikleri Nelerdir?

NLP Yeniden Yaratma Tekniği çaresiz kaldığınız, ne yapacağınızı bilemediğiniz durumlarda işinize yarayacak bir teknik. İçinde bulunduğunuz olumsuz duyguya, düşünceye daha farklı bir açıdan bakmanızı sağlar. Örneğin, mühendissiniz ve  iyi bir firmaya iş başvurusunda bulunuyorsunuz . Fakat gereken şartları sağlayamadığınız için olumsuz sonuçlanıyor. Bu durumda ne yapmalısınız?

 • Neden şartları sağlayamadığınızı düşünün.
 • Bu firmada çalışmazsam ne olur? sorusunu kendinize sorun.
 • İlgi alanlarınıza ve tecrübelerinize göre sevebileceğiniz mutlaka başka bir firma vardır. Buna göre alternatiflerinizi belirleyin.
 • Belki de sizin için bu firmada çalışmak sandığınız kadar da harika bir şey olmayacaktı. Yaşamadan ne kadar bilebilirsiniz?

Çapalama (Demirleme) Tekniği

NLP’nin çok kullanılan tekniklerinden olan Çapalama Tekniği ile kendinizi olumlu bir duygu durumuna sabitleyebilirsiniz. Yani NLP Çapalama Tekniğiyle, hem geçmişteki olumsuz duygulardan arınmak, hem de yaşadığınız anı daha iyiye taşımak mümkündür. Gelelim bu tekniği nasıl uygulayacağımıza.

 • Kendinizi mutlu, cesur ya da huzurlu hissettiğiniz bir anınızı gözlerinizi kapatarak zihninizde canlandırın.
 • Eğer bir anınız üzerine odaklanamıyorsanız mutlu hissedeceğinizi düşündüğünüz bir durum hayal edin.
 • Olumlu duyguyu en yoğun hissettiğiniz noktada, size bu anı hatırlatacak bir bağlantı oluşturun. Örneğin elinizi yumruk yapın, ya da kolunuza dokunun. Birkaç saniye bu şekilde kalın ve dokunduğunuz noktayı unutmayın.
 • Şimdi bu duygu durumundan çıkın ve başka şeyler düşünün. Negatif bir şeyler de düşünebilirsiniz.
 • Ardından aynı hisse odaklanın ve tekrar en yoğun hissettiğinizde yine aynı noktaya dokunun.
 • Bir süre sonra zihniniz o duygu ile kolunuzda dokunduğunuz o noktayı bağdaştıracak ve sizi kendinizi kötü hissettiğinizde sadece kolunuza dokunarak o en iyi hissettiğiniz ana taşıyacaktır.

Uyum (Aynalama) Tekniği

Uyum karşılıklı ilişkinin temelini oluşturur. NLP uyum tekniği de insanlarla doğru iletişim kurmanızı sağlar. Aynalama tekniği olarak da adlandırılan bu yöntemin amacı iş yaşamınızdan sosyal yaşamınıza kadar herkesle iyi ilişkiler kurmanızı başarmanızdır.

Sürekli birlikte vakit geçirdiğiniz yakın arkadaşınızla konuşma tarzınız, kullandığınız cümle kalıpları, giydiğiniz kıyafetler zaman içerisinde daha çok birbirine benzer. Bazen de daha ilk görüşte bile bazı insanlarla bu uyumu yakalarsınız. Peki ya yakalayamadıklarınızla ne yapacaksınız? Bu bilinçsiz bir şekilde yakaladığınız uyumu, NLP uyum tekniği ile bilinçli olarak uygulayıp bunu hem sosyal hayatınızda hem de iş hayatınızda kullanabilirsiniz.

İş hayatınızda çalışma arkadaşlarınızla ilişkilerinizden müşteri ilişkilerine kadar uyum tekniğinden yararlanabilir, kariyerinizde yükselme şansınızı arttırabilirsiniz. Uygulanması son derece basit olan bu teknikle yapmanız gereken karşınızdaki kişiyi dikkatle gözlemlemek ve benzer şekilde davranmaktır. Uyum tekniği karşınızdaki kişinin beden dilini, ses tonunu ve kullandığı sözcükleri gözlemleyerek benzer şekilde davranmaktır. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken yapmacıklıktan uzak, doğal bir tavır sergilemektir.

İnanç Değiştirme Tekniği

Yukarda bahsettiğimiz gibi hayatımız boyunca birtakım olumsuz koşullarla karşı karşıya kalıyoruz. İşte böyle durumlarda daha önce de karşılaştığımız olumsuz koşulları düşünerek genelleme yapma yoluna gidiyoruz. Bu genellemeler sonucunda da o duruma bağlı bir inanç oluşturur ve kendimizi sınırlarız. NLP inanç değiştirme tekniği ile sizi sınırlayan bu inançlardan kurtulabilirsiniz.

Öncelikle bu olumsuz duyguyu bir kenara bırakın ve çözüm arayın. Bunun yanında yapıcı alternatiflere odaklanın. Olumsuz duyguların hayatınızda yer almaması için kendinizi olumlu düşüncelerle etkilemeli ve olumsuz olan her şeyin bir olumlu karşılığı olduğuna inandırmalısınız. Sınırları koyan sizsiniz ve bu sınırları kaldıracak olan yine siz olacaksınız. Yeter ki kendinizi olumlu düşüncelere ikna edin.

Kazım Akçay olarak, sizlere hizmet etmekten mutluluk duyuyorum. Dilerseniz buraya tıklayarak sertifika ve hakkımda yazılarını inceleyebilir, seminerlere katılabilir ve iletişim sayfasından bana her zaman ulaşabilirsiniz.