NLP (Nörolinguistik Programlama) Nedir?

NLP (Nörolinguistik Programlama) Nedir?

NLP (Nörolinguistik Programlama) Nedir? Bu terapide, kişinin öz farkındalığını, güvenini, iletişim becerilerini ve sosyal eylemlerini geliştirmeye yardımcı olmayı amaçlayan bir dizi dil ve duyusal müdahale ve davranış değiştirme tekniği olan NLP’yi içerir.

NLP’nin amaçları, kişinin dünyayı görme biçiminin, kişiyi dünyada nasıl etkilediğini ve geçmişte yararlı olduğu kanıtlanmamış düşünce ve davranış kalıplarını değiştirmesi gerektiğini anlamasına yardımcı olmaktır.

NLP Ne Zaman Kullanılır?

NLP, korkuları, fobileri, kaygıyı, özgüven eksikliğini, stresi, travma sonrası stres bozukluğunu ve çeşitli psikolojik sorunlardan dolayı genel olarak düşük yaşam kalitesini tedavi etmek için kullanılır. NLP’nin bu sorunları tedavi etmedeki etkinliğini ele alan çalışmaların çoğu, büyük fayda sağladığını ortaya koymuştur.

NLP (Nörolinguistik Programlama) Nedir?

Bir NLP terapisti, görselleştirme veya kişinin istediği bir şeyin zihinsel bir görüntüsünü oluşturma gibi çeşitli teknikler kullanabilir. Ayrıca görsel-kinestetik ayrışma, terapistin müşteriye travmayı bir uzak mesafeden yeniden yaşamasında rehberlik ettiği bir süreçtir. Terapist, olumsuz düşünmeye ve hatalı iletişime yol açan dili düzeltmeye yardımcı olmaya çalışabilir. NLP tedavisi, bireye ve sorunun boyutuna bağlı olarak kısa süreli veya uzun süreli olabilir.

NLP Tedavisi Nasıl Çalışır?

NLP, danışanların kendi zihinlerini, nasıl düşündüklerini ve bu şekilde davrandıklarını anlamalarına, ruh hallerini ve duygularını yönetmeyi öğrenmelerine ve bilgiyi daha kabul edilebilir ve başarılı davranışlara yol açacak şekilde işleme yöntemlerini yeniden programlamalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda NLP, kişilerin geçmişte başarılı oldukları yolları görmelerine ve bu başarıyı hayatlarının diğer alanlarında en kolay ve verimli bir şekilde nasıl tekrarlayabileceklerini belirlemelerine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. NLP terapistleri, danışanlarının sorunlarının cevaplarının kendi içlerinde olduğuna inanırlar; sadece bu cevapları bulmalarına yardım ederler.

NLP Terapistinde Nelere Bakmalı?

Bir NLP terapisti, atölye çalışmaları ve mentorluk programları aracılığıyla NLP müdahaleleri ve teknikleri konusunda ek eğitim almış lisanslı bir ruh sağlığı uzmanı, sosyal hizmet uzmanı veya terapisttir. Kimlik bilgilerini ve deneyimi kontrol etmenin yanı sıra, seçtiğiniz herhangi bir NLP terapisti ile çalışırken kendinizi güvende ve rahat hissetmelisiniz.

Kazım Akçay olarak, sizlere hizmet etmekten mutluluk duyuyorum. Dilerseniz buraya tıklayarak sertifika ve hakkımda yazılarını inceleyebilir, seminerlere katılabilir ve iletişim sayfasından bana her zaman ulaşabilirsiniz.

NLP (Nörolinguistik Programlama) Nedir?

kazimakcay.com